Жорий йилнинг 1-ярмида автомобилларга бўлган талаб барқарор ўсишни кўрсатди - Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази шарҳи
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан ўтказилган таҳлил шуни кўрсатдики, жорий йилнинг биринчи ярмида сотувлар талабни сақлаб қолди ва шу йилнинг январь ойида бошланган фаолликнинг ўсиш тенденциясини давом эттирди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан 2022 йилнинг 1-ярим йиллигида Ўзбекистон автомобил бозоридаги ҳолат таҳлил қилинди.
2022 йилнинг 1-ярмида Ўзбекистонда 712 мингта автотранспорт воситалари олди-сотдиси амалга оширилган бўлиб, бу 2021 йилнинг 1-ярмига нисбатан 2,1 баробар кўпдир.
Йил бошидан буён мамлакатнинг барча ҳудудларида автомобил савдоси сезиларли даражада ошди. Жумладан, энг юқори ўсиш суръатлари Наманганда 3 баробар (+45,4 минг), Андижонда 2,5 баробар (+32,2 минг), Бухорода 2,4 баробар (+24,7 минг), Сурхондарёда 2,4 баробар (+23,9 минг) ва Фарғонада 2,4 баробар (+45,7 минг) қайд этилди.
1-расм. Рўйхатга ва қайта рўйхатга олинган автомобиллар сони ўзгариши
Ўсишнинг (375 мингта) 17 фоизи республикамиздаги ишлаб чиқариш хажмларининг ўсиши (64,4 мингта), 1 фоизга яқини импортнинг ўсиши (2,6 мингта), ва қолган 82 фоизи иккиламчи бозор хажми ўсиши эвазига тўғри келади (308 мингта).
Бирламчи бозор
Умуман олганда, рўйхатга олинган автотранспорт воситалари умумий сонининг 24% янги транспорт воситаларидир. Бирламчи бозорда харид қилинган автомобиллар сони (маҳаллий ишлаб чиқариш – 160,3 минг, хорижий – 9,8 минг) 170 минг донани ташкил этиб, 2022 йилнинг шу даврига (103 минг) нисбатан 1,6 баробарга (+67 минг) ўсди.
Жумладан, ҳудудлар кесимида энг кўп ўсиш Тошкент шаҳрида - 1,7 баробар (+18 минг), Фарғона - 1,8 баробар (+6 минг), Самарқанд - 1,6 баробар (+5,6 минг), Хоразм - 1,8 баробар (+5,6 минг), Андижон - 1,7 баробар (+4,9 минг) ва Бухоро - 1,7 баробар (+4,8 минг) вилоятларида кузатилди.
Эслатиб ўтамиз, Президент Шавкат Мирзиёев жорий йилнинг февраль ойида Ўзбекистонда автомобилсозлик саноатини ривожлантириш бўйича йиғилиш ўтказди, унда Ўзбекистонда ички талабни қондириш мақсадида жорий йилнинг биринчи ярмида 160 мингта, йил якунига қадар 275 мингта автомобил ишлаб чиқариш зарурлиги таъкидланди.
Иккиламчи бозор
2021 йилнинг биринчи ярмида иккиламчи бозорда ўртача 224 минг дона автотранспорт воситалари сотилган бўлса, жорий йил бошидан буён ушбу кўрсаткич 542 минг донани (ўсиш 308 минг) ташкил этди.
Автомобиллар савдосининг бундай кескин ўсиши 2022 йил 1 январдан бошлаб автотранспорт воситаларини рўйхатдан ўтказиш ва қайта рўйхатдан ўтказиш учун йиғимнинг, шунингдек, олди-сотди шартномасини нотариал тасдиқлаганлик учун ундириладиган давлат божи тўлиқ бекор қилиниши билан боғлиқ.
2-расм. Бирламчи ва иккиламчи автомобил бозори (2021-2022)
Хорижий автомобиллар савдоси
Жорий йилнинг 1-ярмида янги чет элда ишлаб чиқарилган автотранспорт воситалари олди-сотди шартномалари сони 9,8 мингтани ташкил қилган бўлиб, ушбу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 1,5 баробарга ошган.
Чет элда ишлаб чиқарилган янги автомобиллар савдосининг 51 фоизга яқини Тошкент шаҳри ҳиссасига тўғри келади. Ҳудудлар кесимида бу кўрсаткич мос равишда Тошкент - 9%, Қашқадарё - 7%, Самарқанд - 6%, Бухоро - 5%, Навоий - 5%, Хоразм - 4% ва Андижон - 3% вилоятларида қайд этилди.

В I-полугодии спрос на автомобили показал стабильный рост – обзор ЦЭИР
Анализ Центра экономических исследований и реформ показал, что продажи в первом полугодии т.г. сохранили спрос, продолжая тенденцию к росту активности, начавшуюся в январе этого года.
ЦЭИР регулярно анализирует изменение продаж на рынке автомобилей.
В первом полугодии 2022 года в Узбекистане зарегистрировано 712 тыс. автотранспортных средств, что в 2,1 раза больше, чем в первом полугодии 2021 года.
С начала года наблюдался значительный рост продаж автотранспортных средств во всех регионах страны. В частности, наиболее высокие темпы роста отмечены в Наманганской в 3 раза (+45,4 тыс.), Андижанской в 2,5 раза (+32,2 тыс.), Бухарской в 2,4 раза (+24,7 тыс.), Сурхандарьинской в 2,4 раза (+23,9 тыс.) и в Ферганской 2,4 раза (+45,7 тыс.) областях.
17% прироста (375 тыс.) приходится на увеличение объемов производства автомобилей в республике (64,4 тыс.), около 1% - на импорт (2,6 тыс.), а остальные 82% - на вторичный рынок (308 тысяч).
Первичный рынок
В целом 24% от общего числа зарегистрированных автотранспортных средств составляют новые транспортные средства. Количество автомобилей, приобретенных на первичном рынке (отечественного производства – 160,3 тыс. иностранного – 9,8 тыс.), составило 170 тыс. единиц, увеличившись в 1,6 раза (+67 тыс.) по сравнению аналогичным периодом 2021 г. (103 тыс.).
В частности, в разрезе регионов наибольший рост отмечен в городе Ташкенте - 1,7 раза (+18 тыс.), Ферганской - 1,8 раза (+6 тыс.), Самаркандской - 1,6 раза (+5,6 тыс.), Хорезмской - 1,8 раза ( +5,6 тыс.), Андижанской - в 1,7 раза (+4,9 тыс.) и Бухарской - в 1,7 раза (+4,8 тыс.) областях.
Напомним, что в феврале т.г. Президент Шавкат Мирзиеев провел совещание по развитию автомобилестроения в Узбекистане, на котором было отмечено, что для обеспечения внутреннего спроса в Узбекистане будет произведено 160 тысяч автомобилей в первом полугодии и 275 тысяч - к концу года.
Вторичный рынок
Если в первом полугодии 2021 года на вторичном рынке было продано в среднем 224 тыс. автомобилей, то с начала т.г. этот показатель составил 542 тыс. единиц (рост 308 тыс.).
Столь резкий рост купли-продажи автомобилей обусловлен полной отменой с 1 января 2022 г. сбора за регистрацию и перерегистрацию автотранспортных средств, а также госпошлины, взимаемой за нотариальное удостоверение договора купли-продажи.
Продажи иномарок
Количество зарегистрированных автомобилей иностранного производства в первом полугодии т.г. составило 9,8 тыс., увеличившись в 1,5 раза по сравнению с прошлым годом.
Около 51% продаж новых автомобилей иностранного производства приходится на город Ташкент. В разрезе регионов, этот показатель составляет в Ташкентской области - 9%, Кашкадарьинской - 7%, Самаркандской - 6%, Бухарской - 5%, Навоийской - 5%, Хорезмской - 4% и Андижанской - 3% соответственно.