Кўчмас мулк бозорида юз берган ўзгаришлар – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази шарҳи
Октябрь ойида кўчмас мулк бозорида ёз ойларида бошланган савдонинг юқори фаоллиги бироз пасайиш билан ўрин алмашди. Бу орада кўчмас мулк олди-сотди шартномалари сони ўтган йилнинг октябрь ойига нисбатан 4,3%га ошган.
Йил бошидан буён савдо ҳажмининг энг юқори ўсиш суръатлари Жиззах – 42%, Сирдарё – 29% вилоятларида ва Тошкент шаҳрида – 15% кузатилди.
1-расм. Кўчмас мулк бўйича расмийлаштирилган олди-сотди шартномалари сонининг ўзгариши
Куз бошларида уй-жой ижарасига бўлган талабнинг кескин ўсиши қайд этилган бўлиб, бу октябрь ойида сотишнинг пасайишига хизмат қилди.
Маълумотларга кўра, Тошкент шаҳрида уй-жой олди-сотди ҳажмининг бироз камайгани кузатилди (-72 та). Бунда пойтахтда октябрь ойида ўртача ижара нархи 17%га ошиб, 1 кв.м учун 10,5 долларни ташкил этди, йил бошидан эса бу кўрсаткич 43%дан зиёдга ортди.
Уй-жой ижара нархларининг энг юқори ўсиш суръатлари Олмазор – 49%, Яшнобод – 44%, Сергели – 34% ва Шайхонтоҳур – 33% туманларида қайд этилди.
Уй-жой учун энг юқори ижара нархлари Шайхонтоҳур, Миробод ва Яккасарой туманларида қайд этилди. Нисбатан арзон нархлар Учтепа, Сергели ва Бектемир туманларида кузатилди.
Умуман олганда, йил бошидан буён уй-жой сотиш ҳажмининг ўсиши ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 9,2%ни ташкил этди.
Иккиламчи уй-жой кўчмас мулк бозоридаги фаоллик
Ҳисоб-китобларга кўра, октябрь ойида республикада иккиламчи бозорда уй-жойларнинг ўртача нархи ўсиши 2,3%ни (сентябрда 1,1%) ташкил қилди.
Хусусан, йил бошидан буён иккиламчи бозорда 1 кв.м учун уй-жойнинг ўртача нархи 11,4%га ошди.
2-расм. Тошкент шаҳрида ва ҳудудлар маъмурий марказларида иккиламчи уй-жой нархларининг ўзгариши (1 кв.м учун АҚШ долларида)
Октябрь ойида нархларнинг сезиларли ўсиши Сирдарё – 6,5%, Қашқадарё – 6,5% вилоятларида ва Тошкент шаҳрида – 4,6% кузатилди.
Тошкент шаҳрида иккиламчи бозорда уй-жой нархларининг ўсиши 4,6%ни (сентябрда 1,7%) ташкил этди. Шу билан бирга, пойтахтда йил бошидан буён ўртача нархлар 19,8%га кўтарилган бўлиб, бу талабнинг, жумладан, чет эл фуқароларининг кириб келиши натижасида сезиларли даражада ошганини кўрсатди.
3-расм. Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида кўчмас мулк олди-сотдиси бўйича тузилган шартномалар сони
Нархлар бўйича энг юқори ўсиш суръатлари пойтахтнинг Яшнобод, Юнусобод ва Шайхонтоҳур туманларида қайд этилди.

Какие изменения происходят на рынке недвижимости – обзор ЦЭИР
В октябре, высокая активность продаж на рынке недвижимости, начавшаяся летом, сменилась незначительным снижением. Однако, количество сделок купли-продажи недвижимости выросло на 4,3% по сравнению с октябрем прошлого года.
Наиболее высокие темпы роста продаж с начала года отмечены в Джизакской – 42%, Сырдарьинской областях – 29% и в городе Ташкенте – 15%.
Рис.1. Изменения количества оформленных договоров купли-продажи недвижимости
С началом осени отмечен резкий рост спроса на аренду жилья, что могло способствовать спаду продаж в октябре месяце.
Согласно данным, в Ташкенте отмечено незначительное снижение купли-продажи жилья (-72 ед.). При этом, средняя стоимость аренды в столице в октябре выросла на 17% и составила 10,5 долл. за 1 кв.м, а с начала года этот показатель увеличился более чем на 43%.
Наиболее высокие темпы роста цен за аренду жилья отмечены в Алмазарском – 49%, Яшнабадском – 44%, Сергелийском – 34% и Шайхантохурском – 33% районах.
Самые высокие цены за аренду жилья зафиксированы в Шайхантохурском, Мирабадском и Яккасарайском районах. Относительно низкие цены отмечены в Учтпепинском, Сергелийском и Бектемирском районах.
В целом, с начала года рост продаж жилья составил 9,2% к аналогичному периоду прошлого года.
Активность на вторичном рынке жилой недвижимости
Согласно расчётам, в октябре рост средней стоимости жилья на вторичном рынке по республике составил 2,3% (в сентябре –1,1%).
Так, с начала года средняя стоимость жилья за 1 кв.м на вторичном рынке выросла на 11,4%.
Рис.2. Изменения цен на вторичное жилье в Ташкенте и административных центрах регионов (в долларах США за 1 кв метр)
Значительный рост цен в октябре отмечен в Сырдарьинской – 6,5%, Кашкадарьинской – 6,5% областях и г. Ташкенте – 4,6%.
Рост цен на жилье на вторичном рынке в Ташкенте составил 4,6% (в сентябре 1,7%). При этом, с начала года средние цены в столице выросли на 19,8%, что указывает на значительно возросший спрос, в том числе в результате притока иностранных граждан.
Рис.3. Количество заключенных договоров купли-продажи недвижимости в г.Ташкенте и Ташкентской области
Наиболее высокие темпы роста цен отмечены в Яшнабадском, Юнусабадском и Шайхантахурском районах столицы.