Инфографика: Ўзбекистоннинг Венгрия билан ташқи савдоси
Сўнгги 5 йил ичида Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги савдо ҳажми 2,8 баравардан кўпроқ ўсди ва пандемиянинг салбий таъсирига қарамай, 2020 йилда ҳам ўсишни кўрсатди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жорий йилнинг 3-4 октябрь кунлари расмий ташриф билан Венгрияда бўлади.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги ташқи савдо алоқалари, 2021 йил ва 2022 йил январь-август ойлари учун товар тоифалари бўйича импорт ва экспорт ҳажмларини акс эттирувчи инфографикани тайёрлади.
Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги савдо-сотиқда энг мақбул режим ўрнатилган.
2021 йилда Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги ўзаро савдо ҳажми $114,8 млн.ни, экспорт – $1,1 млн., импорт – $113,7 млн.ни ташкил этди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон товар айланмасининг умумий ҳажмида Венгриянинг улуши 0,3%, экспорт – 0,01%, импорт – 0,4%ни ташкил этди.
2022 йил январь-август ойларида Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги савдо ҳажми $60,3 млн.ни ташкил этди, шундан экспорт – $3,1 млн.ни (5%), импорт – $57,2 млн.ни (95%) ташкил этди.
2022 йилда Ўзбекистоннинг Венгрияга экспорт ҳажмининг ўсиш тенденцияси кузатилмоқда. Шундай қилиб, жорий йилнинг январь-август ойлари якунларига кўра, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан Венгрияга экспорт ҳажми 4,7 баравар ошди ва 3,1 млн долларни ташкил этди.
Бугунги кунда Ўзбекистонда венгриялик инвесторлар иштирокида ташкил этилган 10 дан ортиқ корхона фаолият кўрсатмоқда. Тошкент вилоятида Венгрия қишлоқ хўжалиги ва табиий фанлар университети билан ҳамкорликда картошкачилик бўйича Ўзбекистон-Венгрия илмий маркази ташкил этилиб, бу ерда венгрия навларини синовдан ўтказиш ва уруғлик картошка етиштириш билан шуғулланмоқда.
Малумот учун:
Венгрия бош вазирининг Тошкентга расмий ташрифи доирасида кўп қиррали шерикликни кенгайтиришга қаратилган 10 дан ортиқ ҳужжат имзоланди. Улар Ҳудудлараро ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро битим, Ташқи ишлар идоралари ўртасида 2021-2023 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури, Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти билан Венгрия Ташқи ишлар ва савдо вазирлиги ўртасида англашув меморандуми, Меҳнат муносабатлари соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим, Атом энергетикаси соҳасида кадрлар тайёрлашда ҳамкорлик тўғрисида, Инновациялар соҳасида ҳамкорлик тўғрисида англашув меморандумлари, Маданият соҳасида ҳамкорлик дастури, Қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат маҳсулотлари ва чорвачилик соҳаларидаги ҳамкорлик ривожлантириш бўйича “йўл харитаси”, Сув хўжалиги соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги ҳадли битимлардир. Музокаралар давомида икки мамлакат давлат раҳбарлари икки мамлакат бозорларига маҳсулотлар етказиб беришни кенгайтириш, саноат кооперациясини кучайтириш, фармацевтика, кимё, машинасозлик, қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, балиқчилик, картошкачилик ва бошқа соҳаларда Венгер тажрибасидан фойдаланган ҳолда аниқ лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлигини таъкидладилар.

Инфографика: Торговля Узбекистана с Венгрией
За последние 5 лет объем товарооборота Узбекистана с Венгрией увеличился более чем в 2,8 раза и показал рост даже в 2020г., несмотря на негативное влияние пандемии.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3−4 октября т.г. находится в Венгрии с официальным визитом.
Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) подготовлены инфографики, в которых представлены внешнеторговые отношения Узбекистана и Венгрии, объемы импорта и экспорта по товарным категориям за 2021 год и январь-август 2022 года.
В торговле между Узбекистаном и Венгрией установлен режим наибольшего благоприятствования.
За последние 5 лет объем товарооборота Узбекистана с Венгрией увеличился более чем в 2,8 раза и показал рост даже в 2020г., несмотря на негативное влияние пандемии.
В 2021 году объём двусторонней торговли между Узбекистаном и Венгрией составил $114,8 млн., экспорт – $1,1 млн., импорт – $113,7 млн.
При этом доля Венгрии в общем объеме товарооборота Узбекистана составила  0,3%, экспорта  0,01%, импорта  0,4%.
За январь-август 2022 года объем товарооборота Узбекистана с Венгрией составил $60,3 млн., из них экспорт – $3,1 млн. (5%), импорт – $57,2 млн. (95%).
В 2022 году наблюдается тенденция роста объемов экспорта Узбекистана в Венгрию. Так, по итогам января-августа текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем экспорта в Венгрию вырос в 4,7 раза и составил $3,1 млн.
На сегодняшний день, в Узбекистане осуществляют деятельность более 10 предприятий, созданных с участием венгерских инвесторов. В Ташкентской области совместно с Венгерским университетом сельскохозяйственных и естественных наук, создан узбекско-венгерский научный центр картофелеводства, который занимается испытаниями венгерских сортов и производством семенного картофеля.
Справочно:
В рамках официального визита премьер-министр Венгрии в Ташкент 30 марта 2021г. было подписано более 10 документов, направленных на дальнейшее развитие многопланового партнерства, в том числе межправительственное Соглашение о межрегиональном сотрудничестве, о сотрудничестве в сфере инноваций, «Дорожная карта» по развитию сотрудничества в сферах сельского хозяйства, пищевой продукции и животноводства, рамочное соглашение о сотрудничестве в сфере водного хозяйства. В ходе переговоров главы двух государств договорились о расширении поставок продукции на рынки двух стран, устранения дисбаланса в двусторонней торговле, а также отметили важность развития промышленной кооперации, реализации конкретных проектов в фармацевтике, химии, машиностроении, сельском хозяйстве, животноводстве, рыбоводстве, картофелеводстве с применением передового венгерского опыта.